ana sayfa
istisan istisan

ÇÜNKÜ, TİYATROYU TİYATROCULAR YÖNETİR...

ÇÜNKÜ, TİYATROYU TİYATROCULAR YÖNETİR...

ÇÜNKÜ, TİYATROYU TİYATROCULAR YÖNETİR...

 

Çünkü,  tiyatroyu tiyatrocular yönetir.
 
Dünya’nın nadir “asırlık” sanat kurumlarından İstanbul Şehir Tiyatrosu, bugünlerde, “yönetim krizi” haberleriyle anılıyor.
İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sadece yönetim krizi yoktur.
İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda, asıl “Yönetmelik Krizi” vardır.
Vesayetçi bir zihniyetle, tiyatro yönetimini bürokratlara teslim eden, tiyatro’nun en üst organı olan Yönetim Kurulu’nun başkanlığına İBB Genel Sekreter Yardımcısı’nı atayan, Genel Sanat Yönetmenliği’ni aşağılayarak işlevsizleştiren 2012 Yönetmelik Darbesi’nin sonuçlarını yaşamaktadır, Cumhuriyet’ten de yaşlı İstanbul Şehir Tiyatrosu.
İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun 100. yılına yaraşır kutlamalar, anmalar, etkinlikler yapılamamış olmasının nedeni “yönetmelik krizi”dir.
İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun 100. yılına yaraşır bir oyun dağarcığına sahip olamamasının nedeni “yönetmelik krizi”dir.
İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun, 100. Yılına yaraşır bir plan program ve konseptle yönetilmiyor olmasının nedeni “yönetmelik krizi”dir.
İstanbul Şehir Tiyatrosu, sanatsal kriterleri hiçe sayan, kurumun yönetmenlerini üretimin dışına iten, sanatçılar ve sahne emekçilerinin aidiyet duygusunu köreltmeye çalışan kâh baskıcı kâh idare-i maslahatçı bir yönetim anlayışına layık değildir.
2012 Yönetmelik Darbesi’ni izleyen iki sezonun başarı bakiyesi, tiyatro bünyesinin bürokratik vesayete uyum sağlamasının imkânsızlığını da ortaya koymuştur.
Sanat, büyük zamanda “inatçı” kimliğini defalarca gösterdi. “Sanata karşı inat” ise tarihte hiçbir zaman başarılı olamadı. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun 100. yılını sessiz sedasız geçiştirmeye çalışmanın mahçubiyeti, bu yersiz “inatlaşma” artık son bulsun.
İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun “Özerk”liğini sağlayacak bir yeniden yapılanma hamlesine bugün, hemen başlayabiliriz. Sanatsal özgürlüğü teminat altına alacak yeni bir yönetmelik için atacağımız her adım, 100 yıllık tarihimizin yüzünü güldürecektir.
Herkesi, 1914 yılındaki İstanbul Belediye Başkanı Cemil Topuzlu’yu neden hayırla yad ettiğimizi düşünmeye davet ediyoruz.
Herkesi, büyük ustamız Muhsin Ertuğrul’un ve binlerce sahne emekçisinin bilgiyle, birikimle, alın teriyle var ettiği İstanbul Şehir Tiyatrosu’na, saygı duymaya davet ediyoruz.
Bürokratik vesayet denendi. Olmadı.
Çünkü, tiyatroyu tiyatrocular yönetir.
 
İŞTİSAN